«Ар-ұждан ғылымы» сабақ жоспары

Содержимое файла:

Өзін-өзі тану сабағының жоспарын құру бойынша әдістемелік ұсынымдар

Өзін-өзі тану бойынша сабақ жоспары

Бөлім: 3

Адам болам десеңіз

Педагогтің аты-жөні

Ахметжанова А.С.

Күні:

15.02.2022ж

Сынып:

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

21

сабақтың тақырыбы

Ар – ұждан ілімі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту

мақсаттары

рухани даму, адам жанының сұлулығы, қадір-қасиеті, бақыт, қарым-қатынас, келісімге келу, жағымды ойлау, өмір үйлесімділігі, шығармашылық, өмір мәні — ұғымдарының мәні мен мазмұнын ұғындыру

Құндылығы:

Ақиқат.

Қасиеттер:

қарапайымдылық ,шыншылдық

Сабақтың мақсаты

-оқушыларға адамның ішкі әлемінің тазалығын сақтап, ар- ұжданмен өмір сүруге үйрете отырып, жалпыадамзаттық ақиқат құндылығының мәнін ашу

Сабақтың міндеттері:

  1. Білімділік

  2. Дамытушылық

  3. Тәрбиелік

— « Ар- ұждан» ұғымы туралы түсініктерін кеңейту

-ар ұждан үнін ести алуға үйрету

— қарапайымдылыққа ,шыншылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

(1 мин)

1.Жағымды көңіл-күй (1,5 мин)

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

Оқушылармен амандасып, «Өзін- өзі тану» сабағының «5-Т» ережесін еске түсіру:

Тәртіп.Талап.Тазалық

Татулық.Тыныштық

Балалар, ережені есімізге түсіріп, сыныптың тәртібін сақтап, оқып-білуге талаптанып, тыныштықты орнатып, тазалықты сақтап, бүгінгі күнімізді татулықпен өткізейік. 

Ойымызды, жүрегімізді барынша ашып, мейірімімізді бір-бірімізге төгіп отыруды ұсынамын.

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысуын тексереді. Жағымды күйге келу. Нұрға бөлену

Оқушылар сабаққа дайындығын көрсетеді.

Оқулық , мұғалімдерге арналан әдістемелік құрал,

Волшебная Композиция — Хрустальная Грусть

https://www.youtube.com/watch?v=W58q59CjMqc

2. Алдыңғы үй тапсырмасын тексеру (әңгімелеу) (3-5 мин)

Алдын ала берілген үй тапсырмасы: оқулықтан

Алдын ала берілген үй тапсырмасынан 1. №20 – сабақ. 5 – тапсырманы орындау.

2. Келесі сабақ. №21, «Балмұздақ» мәтінін оқып келу.

Сұрақтар:

• Ағай балаларға балмұздақты не үшін берді?

• Мирас неліктен балмұздақтан бас тартты?

• Ар-ұждан дауысын ести алуға не көмек береді?

• Арлы адамның іс-әрекеті қандай болады деп ойлайсыңдар?

• Сеніңше, ар-ұждан дегеніміз не? Айтып бер.

Мұғалім сұрақтардың көмегімен оқушылар өзін өзі тану жақсылыққа бастар жол екенін түсінеді

3. Жағымды ой-пікір (дәйексөз) әңгіме (3-4 мин)

Пайда ойлама, ар ойла.

Абай Құнанбаев

Ұлы ақын, ағартушы, қазақтың жазба әдебиетінің және әдеби тілінің негізін салушы – Абай (Ибрахим) Құнанбайұлы Өскенбайұлы Шығыс Қазақстан облысы (бұрынғы Семей уезі) Абай ауданында (бұрынғы Шыңғыстау облысы) Шыңғыс тауының бауырында дүниеге келді.

Сұрақтар:

Дәйексөзден қандай ой түйдіңіз?

  1. Ар, ұят, намыс, ұждан дегенді қалай түсінесіздер?

Дәйексөзден қандай ой түйдіңіз?

Оқушылар қанатты сөздің мағнасын талқылайды, оны бірнеше рет қайталайды және дәптерге жазады. Сұрақтарға жауап береді.

Презентация слайд Жұмыс дәптерлері.

4. Оқиға айту (әңгімелесу) 4-8 мин

Шәкәрім Құдайбердіұлының «Ар- ілімі» пікірін Омар Жалелдің видеоролигінен көрсету

-.Шәкәрім Құдайбердіұлының пікірінше, адамның рухани қалпы неге байланысты екен?

-.»Ар ілімі» дегенді қалай түсіндіңдер?

-Шәкәрім Құдайбердіұлы атап өткен құндылықтарды өз өмірімізге, өзіміздің ішкі әлемімізге орната аламыз ба?

-Өздеріңіздің арман мұраттарыңыз қандай?

— Ішкі әлемнің сұлулығы дегенді қалай түсінесіз?

-Өзіңнің шынайылығыңды қандай іс- әрекетіңнен көрсетіп жүрсің?

Оқушылар оқиғаны тыңдағаннан кейін, бір біріне сұрақ қойып талдау жасайды.

https://youtu.be/JsQgAuzm6mM

5. Шығармашылық жұмыс (топпен немесе жеке) (12-15мин)

Оқушылар үш топқа бөлінеді.

1-тапсырма

Қарапайымдылық, шыншылдықтың қасиеттерін жазып, постер қорғау

2- тапсырма

«Ұждан » тақырыбына «Бес жол ӛлең» (синквейн) құрастырып жазыңдар.

Бес жолдан тұратын ӛлеңді жазу ережесі:

1-жолға бір сӛзбен тақырып жазылады (зат есім түрінде).

2-жолға тақырып екі сӛзбен сипатталып жазылады (сын есім түрінде).

3-жолға үш сӛзбен тақырыпқа қатысты іс-әрекет жазылады (етістік түрінде).

4-жолға тӛрт сӛзден тұратын тақырыпқа қатысты бір сӛйлем жазылады.

5-жолға тақырыптың мәнін сипаттайтын бір сӛз жазылады.

3-тапсырма

Өлеңді түсініп оқыңдар. Берілген тапсырманы кезеңмен орындаңдар. Айтбай Хангелдин

Ата ақылы

Шындық деген – ар-ұят,

Әділдік пен адалдық.

Бол ісіңе мұқият,

Қашсын десең жамандық.

Айтпа, жаным, өтірік,

Болам десең үлгілі.

Мәпелеген өсіріп,

Сен де еліңнің бір гүлі…

1-кезең. Ар-ұждан ұғымын сипаттайтын қасиеттерді анықтаңдар.

2-кезең. Ар-ұждан ұғымын сипаттайтын іс-әрекеттерді атап көрсетіңдер. 3-кезең. Ар-ұждан ұғымына төмендегі кесте бойынша өз беттеріңше қорытынды жазып, ойларыңмен бөлісіңдер.

Оқушыларға берілген топтық тапсырманы сыныпқа таныстырады.

Флипчарттар, баяу, әуен қойылады.

Оқулық түрлі қағаздар

6.Үй тапсырмасы (1-2 мин)

1. №21 – сабақ. 3 – тапсырманы орындау.

2. Келесі сабақ. №22, «Мұны қалай түсінеміз» мәтінін оқып келу.

Оқушылар үй тапсырмасын жазады.

7. Топпен ән айту

(2-3мин)

Біз өмірдің гүліміз

Өлеңін жазған Әнуарбек Дүйсенбиев

Әнін жазған Бекен Ғизатов

Зеңгір көктен

Нұрын төккен,

Ортақ біздің күніміз.

Жайнап өскен,

Жайдары өскен

Біз – өмірдің гүліміз.

Бал достыққа,

Жолдастыққа

Шақырады әніміз.

Тыныштықта,

Нұр құшақта

Бақыттымыз бәріміз.

Оқушылар мұғаліммен бірге ән шырқайды.

Экранға өлеңнің мәтініні көрсетіледі.

8. Сабақтың қортынды сәті (1мин)

Мұғалім оқушыларға көздерін жұмып, сабақта не ұнағанын еске түсіріп,оны жүрегінде сақтауды ұсынады. Мұғалім оқушыларға өз мақсаттарына жетулеріне тілек білдіріп бүгінгі сабақ үшін рахмет айтады.

Оқушылар рефлексия жасайды.

Баяу композиция қойылады.

Понравилось? Поделиться материалом:
Материалы для учителей