Открытый урок на тему «Built-in function»

Содержимое файла:

Информатика — Computer Science

Lesson №11 Form:8 «G»

Checked by:

Date 26.11.2018

Teacher: Isataeva A.S.

Сабақ тақырыбы

Кіріктірілген фукнциялар

Built-in function

Сабақ түрі

Жаңа сабақ

Оқу мақсаты

8.2.3.3-электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану.

Сабақтың мақсаты

MS Excel кестелік процессорындағы функция түрлерін ажырата алады. Кіріктілірілген функцияны есептерді шешуде қолдана алады.

Дифференсация

Барлық оқушылар істеуге дағдыланған:

MS Excel кестелік процессорындағы функция түрлерін ажырата алады.

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Кіріктілірілген функцияны есептерді шешуде қолдана алады.

Кейбір оқушылар істеуге қабілетті:

Кірістірілген функцияларды пайдалана отырып, есептер құрастырады.

Кәсіби даму мақсаты

Информатика пәнін ағылшын тілінде меңгеруге машықтандыру.

Тілдік мақсаты

Функция — function

Аргумент-argument

Математикалық функция- Mathematical function

Стаститикалық функция – Statistical function

Логикалық функция- Logical function

Бағалау критерий

  • Берілген ресурс бойынша постер құрап, сұрақтарға жауап беру.

  • Математикалық және статистикалық функцияларды пайдаланып берілген 5 таңбалы санды зерттеу.

  • Банк беретін несиенің әр сайынғы төлейтін сомасын есептеу.

Пәнаралық байланыстар

Математика, ағылшын тілі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған қызмет

Ресурстар

Сабақ басы

1 мин

1Ұйымдастыру бөлімі.

— Good morning, children! Қайырлы таң, балалар

— How are you? Қалдарыңыз қалай

Fine. Thanks. Sit down, please. – Жақсы,рахмет! Отырыңыздар.

— Who is absent?-Кім жоқ?

Өзімнің бизнесімдегі жетістіктерге жетуімнің негізгі себебі, ешқандай жағдайда әлсіздікке бой алдырмай, болашағынан зор үміт күттіретін мақсаттарды қоя білуімде!

Билл Гейтс

Сондықтан да құрметті оқушылар! Бүгінгі сабағымызды бастайық және сабақта алдымызға қойған мақсаттарға зор жетістіктермен қол жеткіземіз деген сенімдемін!

Инт тақта

Топқа бөлу

1 мин

Қалам түстері бойынша топқа бөлініп жұмыс жасайды

Топта 4 оқушы болады 1 бақылаушы,

Көк түсті қалам «Тұрғын ұй құлылыс жинақ банк»

Қызыл түсты қалам «БТА банк»

Сары түсті «Капитал банк»

Банк аттарымен бойынша бөлінген топта: «Банк басқарушысы», «Кеңесші», «Есепші», «Маркетолог» топтан сайлайды.

«Банк басқарушысы»- топты басқарады, негізгі кері байланыс бойынша сөйлейді.

«Кеңесші»- топқа берілген тапсырмаға құнды идеялар айтады, басшыдан кейінгі негізгі қызметті атқарады.

«Есепші» — басқарушы тағайындаған жалақыны береді, негізгі есептердің барлығын шығарады.

«Маркетолог»- топқа берілген барлық тапсырманы баяндайды, негізгі жұмысты қорғаушы болып табылады.

Топ ережесімен таныстыру

  1. Топта тыныштық сақтау

  2. Әр топ мүшесінің пікірі құнды

  3. Басқа топ берген мәліметтерін тыңдау тыңдау

  4. Берілген тапсырманы мұқият орындау

  5. Уақытты үнемді пайдалану

Әр түстегі қаламдар

Миға шабуыл

«Адасқан әріптер»

2 мин

«Кіріктірілген» және «Функциялар» сөздерін дұрыс тапқан оқушыларды мадақтау.

Инт тақта

Тақырып пен мақсатты хабарлау

1 мин

Сабақтың тақырыбымен таныстыру: «Кірістірілген функциялар»

Сабақтың мақсатымен таныстыру:

1.Кестелік процессорындағы функция түрлерін ажыратамыз. 2.Кіріктілірілген функцияны қолданып, есептер шығарамыз.

Инт тақта

Тірек сөздермен таныстыру

1 мин

Инт тақта

Мағынаны ашу

3 мин

Жаңа сабақ бойынша негізгі ақпаратты беру

Инт тақта

Білу және Түсіну

Knowledge and

Understanding

8 мин

Зерттеу жұмысы. Әр топқа тақырып бойынша ресурс таратылады. Сол ресурс бойынша топтар постер жасап берілген сұрақ бойынша жауап жазады.

Таратылған ресурс бойынша әр топ анықтайтын 2 мәселе.

1 топ.

1.Кіріктірілген функция дегеніміз не?

2.Математикалық функцияларды ата? Оның қызметі қандай? (оқушылар кіріктірілген фукнкцияның математикалық түрінің атауларын және атқаратын қызметтерімен қоса айтып бере алу керек)

Бағалау критерий

Дескриптор

Купюра

Берілген ресурс бойынша постер құрап, сұрақтарға жауап беру

Кіріктірілген функция дегеніміз не?

1000

Математикалық функция түрлерін айта алса

1000

Математикалық функцияның атқаратын қызметтерін айта алса

1000

2 топ.

1.Формуладағы аргументті табыңдар. (оқушылар формуладан аргументті табу керек).

2.Статистикалық функцияларды ата? Оның қызметі қандай? (оқушылар статистикалық функцияның атауларын және атқаратын қызметтерімен қоса айтып бере алу керек)

Бағалау критерий

Дескриптор

Купюра

Берілген ресурс бойынша постер құрап, сұрақтарға жауап беру

Формуладағы аргументті тауып бере алса

1000

Статистикалық функцияларды атап бере алса

1000

Олардың қызметтерін айтып бере алса

1000

3 топ.

1. Еxcel-дегі формула дегеніміз не? (оқушылар excel-дегі формуланы айтып бере алса).

2.Логикалық функцияларды ата? Оның қызметі қандай? (оқушылар логикалық функцияны атауларын және атқаратын қызметін айта алу керек)

Бағалау критерий

Дескриптор

Купюра

Берілген ресурс бойынша постер құрап, сұрақтарға жауап беру

Еxcel-дегі формуланы ашып айтып бере алса

1000

Логикалық функцияларды атап бере алса

1000

Олардың қызметтерін айтып бере алса

1000

Әр топ келесі топтың жауаптарына кері байланыс береді.

Инт тақта

https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/8-synyp/lesson/standartty-funkcziyalardy-pajdalanu

Сабақ ортасы

1 мин

!Техника қауіпсіздік ережелері:

1. Мұғалімнің рұқсатынсыз құрал-жабдықтарды орнынан қозғауға, сымдарға, розеткаларға, штепсельдің айырына, штекерге тиісуге тыйым салынады.
2. Мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпқа кіруге және сыныптан шығуға болмайды.
3. Мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпта жүруге болмайды.
4. ДК-де су киіммен және су қолмен жұмыс істеуге болмайды.
5. Пернетақтаның үстіне ештеңені қоюға болмайды.
6. Компьютер сыныбында жүгіруге, ойнауға, жолдастарыңның көңілін қажетсіз аударуға, бөгде жұмыстарды істеуге тыйым салынады.
7. Компьютерде жұмыс істеу кезінде көздің экраннан ең қолайлы қашықтығын (60-70 см) сақтау керек.

Инт тақта

Қолдану

Application

7 мин

Практикалық жұмыс.

Елбасы Н.Ә. Назарбаев Парламент палатасының біріккен отырысында 7-20-25 бағдарламасын жүзеге асыруға тапсырма берді.

«72025» 5 таңбалы санын зерттеу:

  1. =СТЕПЕНЬ(72025;2) функциясы арқылы санның квадратын табу;

  2. =КОРЕНЬ(72025) функциясы арқылы санның түбірін алу;

  3. =СУММ(7;2;0;2;5) функциясы арқылы санның цифрларының қосындысын табу;

  4. =МИН(7;2;0;2;5) функциясы арқылы сан цифрларының ең кішісін табу;

  5. =СРЗНАЧ(7;2;0;2;5) функциясы арқылы сан цифрларының арифметикалық ортасын табу;

Кері байланыс жасайды.

Бағалау критерий

Дескриптор

Купюра

Математикалық және статистикалық функцияларды пайдаланып берілген 5 таңбалы санды зерттеу

=СТЕПЕНЬ(72025;2) фукнциясын пайдаланып санның квадратын таба алса

1000

5000

=КОРЕНЬ(72025) фукнциясын пайдаланып санның түбірін алса

1000

=СУММ(7;2;0;2;5) фукнциясын пайдаланып санның цифрларының қосындысын таба алса

1000

=МИН(7;2;0;2;5) фукнциясын пайдаланып санның цифрларының ең кішісін анықтай алса

1000

=СРЗНАЧ(7;2;0;2;5) фукнциясын пайдаланып санның цифрларының ең кішісін анықтай алса

1000

Математикалық және статистикалық функцияларды ажырата отырып кері байланыс жасайды.

Инт тақта

Парақтар

Талдау және Жинақтау

Analyzise and Synthesis

8 мин

Функцияны пайдалану бойынша берілген тапсырма арқылы

Excel программасының мүмкіндіктерін талдап, ой жинақтау арқылы тапсырманы орындайды

Банк аттары (топ атауы) бойынша әр топ берілген тапсырманы орындайды.

Банк қызметкерлеріне тапсырма:

Егер 1 бөлмелі пәтердің құны 9 млн болса, әр банк өзінің несиелік пайызы бойынша және алдыңғы жарна 20% бойынша тұтынушының бір айдағы (жыл санына) несиені төлеу бағасын анықтап беру керек.

Капитал Банк байырғы ойша бағанмен есептейтін банк!

Баған түрінде ауызша есептеу

Бағалау критерий

Дескриптор

Купюра

Несиенің әр сайынғы төлейтін сомасын есептеу

Бағанмен ойлау арқылы әр сайынғы төлейтін сомасын аузыша баған түрінде есептеп жаза алса

1000

1000

БТА банк калькулятормен есептейтін банк!

Бағалау критерий

Дескриптор

Купюра

Несиенің әр сайынғы төлейтін сомасын есептеу

Калкуляторды пайдалану арқылы әр сайынғы төлейтін сомасын формуламен есептей алса

1000

1000

Жинақтаушы құрылыс банкі дербес компьтерде Microsoft Excel бағдарламасымен есептейтін банк!

Бағалау критерий

Дескриптор

Купюра

Несиенің әр сайынғы төлейтін сомасын есептеу

Microsoft Excel кестелік процессорыда әр сайынғы төлейтін сомасын формуламен есептей алса

1000

1000

Microsoft Excel кестелік процессоры

Калькулятор

Парақтар

Инт тақта

Сабақ соңы

Бағалау Evaluation

4 мин

  1. Қалай ойлайсыңдар «Қолмен» есептегеннің артықшылығы мен кемшілігі? (Топ басшысы сөйлейді)

  2. Қалай ойлайсыңдар «Калькулятормен » есептегеннің артықшылығы мен кемшілігі? (Топ басшысы сөйлейді)

  3. Қалай ойлайсыңдар «Excel-мен» есептегеннің артықшылығы мен кемшілігі? (Топ басшысы сөйлейді)

Рефлексия

Reflection

1 мин

Оқушыларға қағаз таратылады: Онда сабақ ұнаса несімен ұнады, керісінше ұнамаса ұсыныс жазады

Инт тақта

VII. Assessments of the learners

Оқушыларды бағалау

2 мин

Microsoft Excel кестелік процессоры

Понравилось? Поделиться материалом:
Материалы для учителей