Содержимое файла:
Информатика — Computer Science |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lesson №11 Form:8 «G» |
Checked by: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Date 26.11.2018 |
|
Teacher: Isataeva A.S. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Кіріктірілген фукнциялар Built-in function |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ түрі |
Жаңа сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты |
8.2.3.3-электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
MS Excel кестелік процессорындағы функция түрлерін ажырата алады. Кіріктілірілген функцияны есептерді шешуде қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференсация |
Барлық оқушылар істеуге дағдыланған: MS Excel кестелік процессорындағы функция түрлерін ажырата алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі істей алады: Кіріктілірілген функцияны есептерді шешуде қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар істеуге қабілетті: Кірістірілген функцияларды пайдалана отырып, есептер құрастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кәсіби даму мақсаты |
Информатика пәнін ағылшын тілінде меңгеруге машықтандыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаты |
Функция — function Аргумент-argument Математикалық функция- Mathematical function Стаститикалық функция – Statistical function Логикалық функция- Logical function |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерий |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, ағылшын тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған қызмет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 1 мин
|
1Ұйымдастыру бөлімі. — Good morning, children! Қайырлы таң, балалар — How are you? Қалдарыңыз қалай Fine. Thanks. Sit down, please. – Жақсы,рахмет! Отырыңыздар. — Who is absent?-Кім жоқ?
Өзімнің бизнесімдегі жетістіктерге жетуімнің негізгі себебі, ешқандай жағдайда әлсіздікке бой алдырмай, болашағынан зор үміт күттіретін мақсаттарды қоя білуімде! Билл Гейтс Сондықтан да құрметті оқушылар! Бүгінгі сабағымызды бастайық және сабақта алдымызға қойған мақсаттарға зор жетістіктермен қол жеткіземіз деген сенімдемін! |
Инт тақта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу 1 мин |
Қалам түстері бойынша топқа бөлініп жұмыс жасайды Топта 4 оқушы болады 1 бақылаушы, Көк түсті қалам «Тұрғын ұй құлылыс жинақ банк» Қызыл түсты қалам «БТА банк»
Сары түсті «Капитал банк»
Банк аттарымен бойынша бөлінген топта: «Банк басқарушысы», «Кеңесші», «Есепші», «Маркетолог» топтан сайлайды. «Банк басқарушысы»- топты басқарады, негізгі кері байланыс бойынша сөйлейді. «Кеңесші»- топқа берілген тапсырмаға құнды идеялар айтады, басшыдан кейінгі негізгі қызметті атқарады. «Есепші» — басқарушы тағайындаған жалақыны береді, негізгі есептердің барлығын шығарады. «Маркетолог»- топқа берілген барлық тапсырманы баяндайды, негізгі жұмысты қорғаушы болып табылады.
Топ ережесімен таныстыру
|
Әр түстегі қаламдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Миға шабуыл «Адасқан әріптер» 2 мин |
«Кіріктірілген» және «Функциялар» сөздерін дұрыс тапқан оқушыларды мадақтау.
|
Инт тақта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырып пен мақсатты хабарлау 1 мин |
Сабақтың тақырыбымен таныстыру: «Кірістірілген функциялар» Сабақтың мақсатымен таныстыру: 1.Кестелік процессорындағы функция түрлерін ажыратамыз. 2.Кіріктілірілген функцияны қолданып, есептер шығарамыз. |
Инт тақта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тірек сөздермен таныстыру 1 мин
|
|
Инт тақта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мағынаны ашу 3 мин |
Жаңа сабақ бойынша негізгі ақпаратты беру
|
Инт тақта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білу және Түсіну Knowledge and Understanding 8 мин
|
Зерттеу жұмысы. Әр топқа тақырып бойынша ресурс таратылады. Сол ресурс бойынша топтар постер жасап берілген сұрақ бойынша жауап жазады. Таратылған ресурс бойынша әр топ анықтайтын 2 мәселе.
1 топ. 1.Кіріктірілген функция дегеніміз не? 2.Математикалық функцияларды ата? Оның қызметі қандай? (оқушылар кіріктірілген фукнкцияның математикалық түрінің атауларын және атқаратын қызметтерімен қоса айтып бере алу керек)
2 топ. 1.Формуладағы аргументті табыңдар. (оқушылар формуладан аргументті табу керек). 2.Статистикалық функцияларды ата? Оның қызметі қандай? (оқушылар статистикалық функцияның атауларын және атқаратын қызметтерімен қоса айтып бере алу керек)
3 топ. 1. Еxcel-дегі формула дегеніміз не? (оқушылар excel-дегі формуланы айтып бере алса). 2.Логикалық функцияларды ата? Оның қызметі қандай? (оқушылар логикалық функцияны атауларын және атқаратын қызметін айта алу керек)
Әр топ келесі топтың жауаптарына кері байланыс береді. |
Инт тақта https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/8-synyp/lesson/standartty-funkcziyalardy-pajdalanu |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 1 мин |
!Техника қауіпсіздік ережелері: 1. Мұғалімнің рұқсатынсыз құрал-жабдықтарды орнынан қозғауға, сымдарға, розеткаларға, штепсельдің айырына, штекерге тиісуге тыйым салынады. |
Инт тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолдану Application 7 мин |
Практикалық жұмыс. Елбасы Н.Ә. Назарбаев Парламент палатасының біріккен отырысында 7-20-25 бағдарламасын жүзеге асыруға тапсырма берді. «72025» 5 таңбалы санын зерттеу:
Кері байланыс жасайды.
Математикалық және статистикалық функцияларды ажырата отырып кері байланыс жасайды. |
Инт тақта Парақтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талдау және Жинақтау
Analyzise and Synthesis 8 мин |
Функцияны пайдалану бойынша берілген тапсырма арқылы Excel программасының мүмкіндіктерін талдап, ой жинақтау арқылы тапсырманы орындайды Банк аттары (топ атауы) бойынша әр топ берілген тапсырманы орындайды. Банк қызметкерлеріне тапсырма: Егер 1 бөлмелі пәтердің құны 9 млн болса, әр банк өзінің несиелік пайызы бойынша және алдыңғы жарна 20% бойынша тұтынушының бір айдағы (жыл санына) несиені төлеу бағасын анықтап беру керек. Капитал Банк байырғы ойша бағанмен есептейтін банк! Баған түрінде ауызша есептеу
БТА банк калькулятормен есептейтін банк!
Жинақтаушы құрылыс банкі дербес компьтерде Microsoft Excel бағдарламасымен есептейтін банк!
|
Microsoft Excel кестелік процессоры Калькулятор Парақтар Инт тақта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы Бағалау Evaluation 4 мин
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Reflection 1 мин |
Оқушыларға қағаз таратылады: Онда сабақ ұнаса несімен ұнады, керісінше ұнамаса ұсыныс жазады
|
Инт тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
VII. Assessments of the learners Оқушыларды бағалау
2 мин
|
Microsoft Excel кестелік процессоры |